Bajkom k tajchom

Dub pri Dolnom hodrušskom závode

Jedná sa o pekný exemplár s rozložitou korunou vysokou cca 10 metrov pri priemere koruny cca 13 metrov. Obvod kmeňa je viac ako 580 cm a strom je starý najmenej 300 rokov.

História a súčasnosť

Ďalším stromom zasluhujúcim si veľkú pozornosť je Dub zimný pri bývalej elektrocentrále Dolnohodrušského banského závodu – dnes známejšom pod názvom Rudné bane. Jedná sa o pekný exemplár s rozložitou korunou vysokou cca 10 metrov pri priemere koruny cca 13 metrov. Obvod kmeňa je viac ako 580 cm a strom je starý najmenej 300 rokov.
Keď Gerambovská banská únia stavala v 2. polovici 18. storočia stupu s využitím staršieho náhonného vodného jarku od Hodrušského potoka, strom už zrejme stál na svojom mieste, pretože nasucho kladené terasové múry sú prispôsobené jeho súčasnej pozícii. Strom prežil prestavbu stupy na elektrocentrálu (elektráreň) na prelome 19. a 20. storočia, aj jej zbúranie 2. polovici 90. rokov 20. storočia. Dub je relatívne nenápadný, nakoľko koruna opticky splýva s okrajom mladšej hory na južnom svahu Čelína dosahujúcej až k okraju koruny. Strom je v uspokojivom zdravotnom stave, potreboval by však odborne arboristicky ošetriť. Zatiaľ  nie je pamiatkovo chránený.

Textový popis: Karsten Ivan 2010.

Poloha a okolie

'';

Máte návrhy na vylepšenie popisu zaujímavosti? Neváhajte a napíšte nám.

Pokiaľ to bude v našich možnostiach, pokúsime sa vaše návrhy zapracovať.