Dvojica líp v Dolných Hámroch

Inými Chránenými stromami Slovenska je dvojica Líp veľkolistých (Tilia platyphyllos Scop.) v Dolných Hámroch pri kaplnke, len niekoľko desiatok metrov za tabuľkou začiatku obce v smere od Žarnovice do Hodruše-Hámrov.
Sú síce evidované v štátnom zozname pod číslom S 420 ako Lipy na Kyslej, to je však zavádzajúci a nesprávny názov, nakoľko časť Kyslá sa nachádza  sa nachádza 2 km proti prúdu potoka vyššie. Správne by mali byť  zaevidované ako Dolnohámorské lipy.
Dôvodom ochrany tejto dvojice stromov je dokumentácia rozdielnych  rastových schopností lipy veľkolistej pri pamiatkovom objekte. Lipy boli totiž vysadené naraz, veľmi pravdepodobne v roku 1744 pri prestavbe kaplnky Panny Márie Sedembolestnej, sú však rôzne vyrastené.
Nižšia z dvojice líp (na opačnej strane cesty ako kaplnka) má obvod kmeňa 370 cm, korunu priemeru 8metrov a výšku 11 metrov. Vyššia z dvojice tesne pri kaplnke má obvod kmeňa 530 cm , korunu priemeru 10 metrov a je vysoká 15 m. Pri veku cca 350 rokov sú oba stromy v dobrom zdravotnom stave. Sú arboristicky ošetrené proti rozštiepeniu stiahnutím koruny lanami a proti zatekaniu dažďových vôd.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com