Bajkom k tajchom

Aj vďaka podporovateľom projektu cyklotrás Bajkom k tajchom, ktorí nezabudli na pekné zážitky z cyklotrás Bajkom k tajchom a rozhodli sa darovať nám 2% zo svojej dane z príjmu za rok 2017, môžeme zverejniť informáciu, čo všetko sa nám  z darovaných peňazí podarilo zrealizovať.

V minulom roku sme prijali spolu 2179,31 EUR od 36 darcov. Medzi darcami sa objavili aj štyri obchodné spoločnosti.  Ďakujeme Vám za Vašu dôveru a finančnú podporu.

Každý rok sa nevyhneme úhrade poplatkov súvisiacich s prevádzkou domény a webovej stránky Bajkom k tajchom.

Ďalšie peniaze išli na poplatky v súvislosti s registráciou nášho občianskeho združenia ako príjemcu 2% z dane, ktorú musíme absolvovať každý rok. Celý tento registračný proces zbytočne odčerpáva finančné prostriedky z nášho OZ, ktoré by sme vedeli využiť užitočnejšie a je to len istý zárobok pre banky a notárov (poplatok za bankovú informáciu – 4€, poplatok notárovi za spracovane registrácie OZ  do zoznamu prijímateľov 2% z dane – 53,80€ ).

Dôležitou časťou našej činnosti je údržba cyklotrás, ktorej sa venujeme počas celej cyklistickej sezóny. Veľkú časť prác na zjazdnosti cyklotrás zabezpečoval náš platený údržbár cyklotrás Peťo, ktorého činnosť sme financovali tiež z Vašich darovaných  peňazí.  Údržbár celú cyklistickú sezónu hrabe, píli, odvodňuje, strihá a kosí. Aj napriek veľkému úsiliu nie sme schopní zabezpečiť zjazdnosť na niektorých úsekoch tak, ako by sme chceli. Ručným náradím nie je možné opraviť to, čo na mnohých miestach poškodili lesné stroje pri ťažbe a približovaní dreva.

My ostatní sme sa venovali obnove cykloznačenia a oprave poškodených cyklosmeroviek na orientačných miestach.

V minulom roku sme vymenili poškodené cyklosmerovky na orientačných miestach 2, 8 Kopanice, 27, 20, 103 Hájik. V tomto roku čakajú na výmenu ďalšie poškodené cyklosmerovky na orientačných miestach 23 Richňavský tajch, 27 Lachtriská, 34 Uhliská, 32 Lukavica, 105, 106 Akvadukt.

 

Úvod cyklistickej sezóny patril jarnej údržbe nášho flow trailu Helligon. Celú trať sme vyčistili po zimnom období a opravili všetky zákruty. Na záver sme trať zhutnili vibračnou doskou. Aj keď bola dobrovoľnícka brigáda vyhlásená niekoľko týždňov dopredu, prišiel nám pomôcť len jeden dobrovoľník. Ak by športové stredisko Salamandra Resort neposlalo na výpomoc svojich zamestnancov, tak by sa nám brigádu neporadilo úspešne dokončiť. Tento rok budeme opäť organizovať podobnú brigádu zameranú na čistenie flow trailu a veľmi by nás potešila väčšia podpora z Vašej strany.

V minulom roku sme tiež rozšírili sieť cyklotrás Bajkom k tajchom o dve nové cyklotrasy: Piargska panoráma a Veterná spojka. Cyklotrasy nie sú dlhé, ale o to viac krásnych výhľadov poskytujú. Legalizácia nových cyklotrás bola podmienená úhradou správneho poplatku vo výške 100 EUR. Takto nejako si tento štát predstavuje podporu rozvoja cykloturistických trás. Uvítali by sme, ak by bol proces legalizácie cyklotrás oslobodený od správnych poplatkov.

Minulý rok bol pre našu komunitu prelomový v tom, že sa k nám pridali dvaja noví aktívni dobrovoľníci – Peťka a Tony z Nitry. Hneď po zaškolení sa pustili do obnovy cykloznačenia. Do konca roka 2018 sa im podarilo obnoviť cykloznačenie na zelenej cyklotrase Spojka Lukavica a na modrej cyklotrase Lillova hamovačka. Teší nás, že splnili to čo sľúbili a ešte ich aj dobrovoľnícka práca na projekte cyklotrás Bajkom k tajchom zaujala, z čoho vznikol pekný článok, ktorý nájdete tu.  V tomto roku plánujeme s ich podporou obnoviť cykloznačenie na ďalších cyklotrasách najmä vo Vyhnianskej oblasti.

Práce je stále dosť, keďže v mnohých prípadoch lesní pracovníci neberú ohľad na cyklotrasy a zostáva po nich neporiadok.  Boli by sme radi, ak by sa naša malá komunita znovu rozšírila o ďalších nových aktívnych dobrovoľníkov, ktorí by nám pomohli udržiavať cyklotrasy Bajkom k tajchom pre nás všetkých.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *