Bajkom k tajchom

Podporte projekt sčítača horských cyklistov

„Ktovie, koľko ich tadiaľto dnes prešlo,“ vŕtalo mi v hlave. Ešte som neprešiel ani polovicu Horného hodrušského jarku a už som sa vyhýbal tretej skupine cyklistov. Parkovisko na Červenej studni, odkiaľ som išiel, bolo obsadené autami, mnohé z nich mali nosiče bicyklov. Bola krásna septembrová sobota. „Toto je asi vrchol sezóny, toľko ľudí som ešte nestretol“, napadlo mi. „Ale nie, v júni na MDD to bolo ešte plnšie.“

Možno si aj Ty takto rozmýšľal, keď si jazdil po trasách Bajkom k tajchom. Možno ste to Vy, majitelia hotelov či penziónov a pýtate sa: „Cyklistov pribúda –  alebo je to iba pocit? Je ich naozaj viac ako minulý rok ?  Ak áno, o koľko ?

Môžeme sa dozvedieť pravdu. Holú, nespochybniteľnú pravdu priamo z terénu. A môžeme ju poznať všetci, ktorých sa to týka – správcovia trás, návštevníci, podnikatelia v turizme, samosprávy obcí.

Podporte projekt prvého sčítača cyklistov na Slovensku, ktorý bude nainštalovaný na horskej cyklotrase. Pomôžte nám získať potrebné financie na zakúpenie sčítača cyklistov.

nacrt

 

4 Odpovede

    1. Vďaka Pavel za ochotu podporiť projekt sčítača. Veľmi si to vážime.

      Privítali by sme, keby sa dali peniaze uložiť prostredníctvom platobných nástrojov portálu Ľudia ľuďom pre našu výzvu: https://www.ludialudom.sk/vyzvy/5982.
      Stadiaľ idú peniaze priamo na náš účet.

      Je tam nejaký technický problém, s ktorým by sme mohli pomôcť ?

  1. Zdravím všetkých nadšencov cyklistiky….Včera som vyskúšal najväčšiu pýchu vášho projektu bajkom k tajchom – Veľký hodrušský okruh.

    Môžem úprimne povedať, že nakoľko mám prejdeté takmer celé Horehronie, Liptov, Veľkú fatru na biku tak nejako extra nadšený nie som, poviem aj prečo….

    V prvom rade zavádzate cyklistov na vašej stránke – čas za ktorý sa dá tento okruh prejsť uvádzate ako 4 hodiny, čo je totálny bullshit.
    MY sme skúsení vytrénovaní cyklisti a dali sme to za 5 hodín a to sme riadne šľahali, taký priemerný cyklista to dá tak za 6 hodín (možno aj 7)….

    Ďalej značenie, nič extra, úplne priemerné, najmä ak to porovnám s vyššie spomínaným Horehroním, Liptovom či Veľkou fatrou…
    Veľa krát sa mi stalo, že sme museli často vyberať z vrecka mobil a čekovať gpx, pretože sa nám stalo že červené Céčko sa dlho neobjavovalo a to vo viacerých úsekoch, resp. keď sa zvážnica rozdvojovala absentovalo značenie a človek si nebol celkom istý či ide správnym smerom

    Ďalej zavádzate na vašej stránke ohľadne trailu HELLIGON kde píšete citujem „zvládne ju bajker so základnými zručnosťami jazdy na horskom bicykli. Nie je extrémna, nebezpečná alebo strmá“ – ako my sme naozaj skúsení bajkeri, ale určite by som na tento trail nezobral 16 ročné dieťa ani 25 ročnú priateľku – ani nikoho kto dokáže len šliapať do pedálov – ako to vy píšete, že len to stačí. A to moja priateľka dáva 900 výšľap 900 výškových bez prestávky. AJ sami chlapi v Salamadre čo robia na lanovke mi povedali, že ten trail nie je sranda zísť, že je dosť teda strmý a má dosť prevýšenie na takom krátkom úseku.

    Celkovo celý ten okruh je trasovaný primárne v lese na zvážniciach, zopár pekných výhľadov ale naozaj 80 percent v lese. A čo nechápem ako môžete ten okruh tak dememnte trasovať?
    Úsek od Sedlo pleso trasujete zase cez hustý les bez výhľadov až sa dostanete k zjazdovke v Salamadri, nechápem keď tento oktuh má byť vaša pýcha prečo od sedla pleso to netrasujete cez Piargsku panorámu a Kanderku na Hornú roveň a potom cez vrcholovú stancu lanovky do sedla Červená studňa. Veď to je práve tá najkrajšia časť cez lúky, nádherné výhľady, ale nie vy to trasuje vlastne zvážnicou, ktorá ide súbežne, ale bez výhľadov,v hustom pochmúrnom lese. Veď to je nezmyselné úplne.
    Ďalľia vec, za ktorú vy nemôžete, ale len pre info úsek od Odpočívadlo pri Rumplovskej až po Hodrušu – to také ostré a veľké kamene na zvážniciach som nezažil teda ani v Kremnických vrchoch, Fatre, Liptove ani Horehroní….A to je psek že 10 km….
    No nič moc táto Vaša pýcha…

    1. Martin, ďakujeme za komentár. Pokúsim sa zodpovedať na jednotlivé pripomienky, v rovnakom poradí, ako sú uvedené v texte.
      1. Čas, za ktorý sa dá prejsť Veľký hodrušský okruh.
      Okruh má 41,3 km a jeho výškové prevýšenie je 1034 metrov. Trasu odporúčame jazdiť proti smeru hodinových ručičiek. Pri popise okruhu uvádzame, že nároky na kondíciu sú 4 hviezdičky – teda maximum v rámci nášho lokálneho hodnotiaceho systému, ktorý je uvedený na webe (Ktorá je tá správna trasa?) aj na tlačených mapách.
      4 hodiny pri cca 40 km dĺžke s uvedeným stúpaním znamenajú zhruba 10 km/h, čo podľa môjho názoru odpovedá realite, keďže tiahle stúpania sú kompenzované zjazdmi (samozrejme nie úplne) a veľkú časť (takmer 11 km) predstavuje jazda po rovnom Hornom hodrušskom jarku. Zastavenia samozrejme neuvádzame, tie si musí každý jazdec režírovať sám.

      2. Kvalita značenia.
      Veľmi by ste nám pomohli, keby ste uviedli, kde zhruba značenie nevyhovuje. Pravidelne ho obnovujeme (tento rok viac ako 80 km), zameriavame sa predovšetkým na miesta s problematickou orientáciou a z rôznych dôvodov chýbajúcimi a poškodenými značkami.

      3. Náročnosť jazdy po Helligone
      Snažili sme sa čo najjednoduchšie definovať požiadavky na zručnosti bajkera, ktorý prejde Helligonom bez problémov. Pod základnými zručnosťami horského cyklistu rozumieme predovšetkým zaujatie základnej pozície (tzv. attack position) a kontrolované brzdenie dolu kopcom. Nesúvisia teda veľmi so schopnosťou vyšliapať 900 výškových metrov bez prestávky. Ukazuje sa však, že nebezpečie takéhoto výkladu tu je a preto sa pokúsime nájsť spôsob, ako požiadavky podrobnejšie, ale aj čo najjednoduchšie popísať.

      4. Trasa okruhu
      Spomínaný úsek od Sedla pleso až takmer po Červenú studňu vedie v lese po trase Horného hodrušského jarku, ktorý je najdlhším zberným jarkom Banskoštiavnického vodohospodárskeho systému. Slúžil na zachytávanie zrážkových vôd pre Richňavské tajchy a tajch Bakomi, ku ktorým sa pripájal z hodrušských svahov v Sedle Pleso. Hoci je jarok výrazne poškodený bezohľadnými úpravami a využívaním pri ťažbe dreva, stále je možné na niektorých úsekoch pozorovať kamenné teleso. Domnievame sa, že práve tento úsek patrí k najkrajším na celom okruhu aj kvôli tomu, že sa doslova intímne vinie po lesnom chodníku, ktorý je obklopený rôznorodým a bohatým lesom.
      Veľký hodrušský okruh bol navrhnutý v roku 2008. Trasu Piargskej panorámy sme zaradili do systému v roku 2017. Pretým bol tento úsek súčasťou trasy Štiavnického maratónu, ktorá medzitým zanikla – nebol ku nej správca ani dokumentácia.

      Peter Nemec
      OZ Bajkom k tajchom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Máme toho viac, tu je najbližších 6 článkov.