Stopa salamandry má novú mapu s príbehom

Stopa salamandry – chodník po jej okraji.

Pozrite si novú mapu s príbehom, ktorá popisuje rameno Stopy salamandry smerom ku Kamennému závozu.

Stopa salamandry patrí medzi dve cyklotrasy (druhou je Prachovňa), ktoré boli vytvorené koncom roka 2014 s cieľom pripojiť stredisko Salamandra Resort ku horským cyklotrasám Bajkom k tajchom. Výškový profil trasy má tvar písmena U – trasa najprv klesá od orientačného miesta č. 37 na Kamennom závoze (tu vedie Mikovíniho zelená jazda) ku stredisku Salamandra Resort, aby odtiaľ  nastúpala ku orientačnému miestu č. 36, kde sa opäť pripája ku Mikovíniho zelenej jazde zhruba 200 metrov pred Teplým potokom.

Po tom, ako bol vytvorený flow trail Helligon, nadobudla táto trasa nový význam. Horskí cyklisti ju využívajú ako súčasť výstupu na štart Helligonu z jeho cieľa. K dispozícii majú obidve ramená  – smerom na Teplý potok, ako aj smerom na Kamenný závoz. Iba pripomíname, že v oboch prípadoch je po výstupe ešte potrebné vystúpiť kúsok ku Hornému Hodrušskému jarku (červená trasa) a odtiaľ ďalšie tri kilometre ku štartu Helligonu. Tieto tri kilometre sú však jazdou po rovine, keďže Horný hodrušský jarok má po celej svojej 8 km trase prevýšenie iba okolo 20m.

Oba výstupové smery sú fyzicky náročné, ale rameno smerujúce na Teplý potok je častejšie využívané, pretože výstup je v tomto smere miernejší – na celkové 200m prevýšenie je k dispozícii takmer dva aj pol kilometra.

Druhé rameno, ktoré vedie na Kamenný závoz, prekonáva to isté prevýšenie na vzdialenosti necelých dvoch kilometrov (cca 1.8 km). Pokiaľ sa priemerne kondične vybavenému cyklistovi podarí druhým ramenom vystúpiť bez zosadnutia, tu sú jeho šance minimálne. Na trasa je viacero prudkých stúpaní, ktoré je veľmi obťažné prejsť v jednom ťahu, navyše je potrebné prekonať zhruba v polovici trasy technicky náročný  kamenný úsek. Toto rameno nie je zaujímavé iba svojou fyzickou náročnosťou a technickým úsekom. Tesne pred kamenným závozom je z trasy nádherný výhľad na zjazdovku Salamandra resort, nad ktorou sa týči Tanád. Pri trase sa tiež nachádza na Ciblíkovskej lúke skautský tábor, na ktorom sú v lete postavené stany a ostatná infraštruktúra. Takže trasu je možné predsa len odporúčať všetkým, aj tým, ktorí na nej budú tlačiť bicykel :).

 

 

2 komentáre

 1. Dušan píše:

  Dobrý deň,
  tento víkend som bol prvý krát vyskúšať vaše cyklotrasy, vybral som si Veľký Hodrušský okruh a bol som veľmi spokojný terénmi ako aj značením. Nakoľko som bol ubytovaný v Salamandra resort na okruh som sa dostal po modrej cyklotrase od hotela na Kamenný závoz. Chcem však upozorniť na total rozbitú a zahádzanú haluzinou po ťažbe cestu od skautského tábora smerom na Kamenný závoz. Ak by som o tom vedel, radšej by som išiel opačnou stranou smerom na Heligon. Určite sa ešte vrátim. S pozdravom Dušan, BTC Častá

  • bkt píše:

   Dobrý deň Dušan,

   ďakujeme za informáciu. Bohužiaľ, nie vždy sa dodržiava povinnosť vlastníkov a správcov (v tomto prípade sú to Mestské lesy Banská Štiavnica) udržiavať lesné cesty v stave zodpovedajúcom účelu, na ktorý sú určené. Pôjdeme situáciu preveriť tento víkend, veríme, že dovtedy budú následky ťažby z cesty odstránené.

   V každom prípade sa tešíme, že Vás táto nepríjemnosť neodradila a že sa na naše trasy vrátite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *